Opublikowano

Znajdź i uciekaj!

21 marca 2018 roku w komorze termoklimatycznej Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych WM odbył się “escape room” – pierwsze tego typu wydarzenie na PK.

Cóż to takiego? To zabawa polegająca na wydostaniu się z pomieszczenia. Trzeba tylko najpierw rozwiązać zadania – łamigłówki, zdobyć dzięki nim szyfry do kłódek, otworzyć plecaki zamknięte na te kłódki, wyciągnąć z nich pneumatyczne zawory sterujące, prawidłowo podłączyć je przewodami z siłownikami blokującymi korytarze w labiryncie, włączyć źródło sprężonego powietrza, uruchomić zawory i odblokować przejścia, manewrując labiryntem wyciągnąć z niego baterie, zamontować je w modelu koparki także pneumatycznej, uruchomić koparkę i z jej szczęk wyciągnąć klucz do drzwi wejściowych…! A wszystko to w trudnych warunkach stworzonych w komorze termoklimatycznej: przejmujące zimno, ekstremalna wilgotność, przytłumione światło, podłoga pokryta śniegiem oraz tykające wskazówki zegara (czas na wykonanie zadań – 40 minut)! Dodajmy, że wszystkie zadania (i te matematyczne, i te chemiczne) napisane były po rosyjsku. W końcu przyszły inżynier powinien nie tylko być dobrym fachowcem, ale również znać języki obce.

Takich i innych zadań podjęli się maturzyści z klas matematyczno-fizycznych oraz biologiczno-chemicznych z VII LO w Krakowie. Magicznie uruchamiany (czytaj: przy pomocy zaworów i sprężonego powietrza) niezwykły labirynt wykonał ze sklejki student III roku WM Automatyki i Robotyki Marcin Ciupiński, któremu radą i pomocą służył pracownik Laboratorium dr inż. Paweł Walczak. Pan Marcin, ukończył na PK lektorat j. rosyjskiego, przygotował również większość zadań, które miały sprawdzić wiedzę oraz logiczne myślenie przyszłych studentów. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwał Kierownik Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych dr inż. Janusz Pobędza. Komentarzem językowym oraz kontrolą przebiegu wydarzenia zajęła się rusycystka ze Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych PK mgr Dorota Duchnowska.